درمان سرفه با دمنوش

در این وبلاگ با اخبار پزشکی روز اشنا می شوید

جمعه ۲۴ دی ۰۰

درمان سرفه با دمنوش

۴,۳۵۳ بازديد


حتما برای شما هم پیش آمده که شروع به سرفه کردن کرده باشید و به دنبال راهی برای درمان آن باشید. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که ترجیح می دهید به جای داروهای شیمیایی از داروهای گیاهی استفاده کنید با ما همراهت باشید.

 

جوشانده به دانه برای سرفه:

شاید به دانه از شناخته شده ترین درمان های سرفه باشد. میوه به، دانه های لعاب داری دارد که نرم کننده سینه و خلط آور هستند. به همین دلیل در تسکین سرفه موثرند. دانه های به را کمی در آب خیس می کنند و بعد از اینکه لعاب آن خارج شد، آن را می خورند. به علاوه می توان دانه به را روی زبان قرار داد و لعاب آن را به مدت چند دقیقه مکید، اما باید به خاطر داشت که دانه به را نباید جوید!
جوشانده به دانه نیز در مواردی استفاده می شود. برای تهیه آن کمی دانه به را در آب جوش می ریزند و می جوشانند تا به صورت ژله ای دربیاید و سپس می توان آن را برای درمان سرفه مصرف کرد.

در ادامه ی این متن دیگر جوشانده های مفید برای سرفه و طریقه ی استفاده ی ان را برای شما توضیح خواهیم داد.

به نقل از تک پزشک

جوشانده پرسیاوشان برای سرفه:

برگ های این گیاه، آثار خوبی در تسکین سرفه دارند. از این برگ ها می توان جوشانده یا دم کرده تهیه کرد که هر دوی آن ها باعث نرم شدن خلط و کمک به دفع آن می شوند. برای تهیه جوشانده، 3 قاشق برگ خشک پرسیاوشان را داخل 1 لیتر آب جوش بریزید و اجازه دهید مدتی بجوشد. سپس آن را صاف کنید و مایع به دست آمده را بنوشید. برای تهیه دم کرده، مقداری برگ خشک را داخل 1 لیتر آب جوش بریزید و اجازه دهید بماند تا دم بکشد. سپس آن را صاف و میل کنید.

جوشانده آویشن برای سرفه:

آویشن از گیاهان پرمصرف در درمان سرفه است. برای استفاده از آن چند گرم پودر خشک شده گیاه را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و 20 دقیقه دم کنید. سپس محلول را صاف و میل کنید. علاوه بر دم کرده، جوشانده این گیاه نیز در درمان آسم و سرفه موثر است. از آویشن، فرآورده های دارویی مختلفی ساخته شده که سازمان نظارت بر امور داروی وزارت بهداشت هم آن ها را تأیید کرده است. از آن جمله می توان شربت های توسیان، تیمیان، تیمکس، تیم آربا، برونکوباریج و برونکوتیدی را نام برد.

دمنوش گل ختمی برای سرفه:

این گیاه جزو گیاهان لعاب دار است که با نرم کردن مجاری تنفسی و آثار خلط آوری، باعث رفع سرفه می شود. گل ختمی را نیز می توان به صورت دم کرده مصرف کرد. برای این منظور مقداری از گیاه را داخل آب جوش بریزید و 10 دقیقه دم کنید. عده ای معتقدند اگر این دم کرده همراه عسل مصرف شود، اثربخشی فوق العاده ای خواهد داشت.

خواص بارهنگ:

دانه های این گیاه، لعاب دار است و باعث نرم کردن سینه و برطرف شدن سرفه می شود. دانه های آن را در آب خیس و لعاب آن را استفاده می کنند.

شلغم برای درمان سرفه:

استفاده از شلغم در تسکین سرفه های خلط آور بسیار مرسوم است. می توان شلغم پخته را به تنهایی یا مخلوط با سوپ استفاده کرد.

دمنوش بابونه برای سرفه:

نوشیدن دم کرده گل بابونه باعث بهبود سرفه می شود. گاهی هم آن را همراه عسل مصرف می کنند.

سیر برای درمان سرفه:

سیر، گیاه بسیار موثر و مفیدی برای مبارزه با عفونت های تنفسی و سرفه های شدید است. می توان سیر را به صورت خام یا پخته مصرف کرد. کپسول های سیر نیز در بازار وجود دارند.

چای زنجبیل برای سلامتی:

چای زنجبیل، ضدالتهاب قوی است که باعث کاهش درد گلو و سرفه می شود. در کشور چین، زنجبیل را همراه عسل و پیازچه می جوشانند و آن را معجزه ای در درمان سرفه می دانند.

آیا گل گاوزبان برای خلط خوب است؟

گل گاو زبان  آثار خلط آور و ضدسرفه مناسبی دارد.

نشاسته برای درمان سرفه های خشک:

ترکیب نشاسته با آب جوش از قدیم برای تسکین سرفه های خشک به کار می رفت و اثربخشی خوبی دارد. این ترکیب نرم کننده سینه نیز است.

جوشانده دارچین

جوشانده دارچین پودر نشده نیز باعث تسکین سرفه می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، در منابع اطلاعاتی، به آثار ضدسرفه گیاهان دیگری نیز اشاره شده است. از آن جمله می توان قدومه، نعناع، ثعلب، عناب و شیرین بیان را نام برد. معمولاً اگر ریشه گیاه استفاده شود، باید مدت بیشتری بجوشد یا دم بکشد. دانه، مدت کمی کمتر و برگ از همه کمتر به زمان نیاز دارد تا عصاره اش خارج شود. از این مایعات می توان روزی 3-2 بار استفاده کرد، اما به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد گیاهان دارویی هم می تواند باعث ایجاد عوارضی ناخوشایند شود.

خواص عسل برای درمان سرفه:

بسیاری از متخصصان آثار درمانی عسل را تأیید می کنند. مصرف یک قاشق عسل داخل آب جوش، چای یا شیر می تواند تسکین بسیار خوبی برای سرفه باشد. گاهی توصیه می شود به مخلوط عسل و آب جوش (یا چای) آب لیموترش تازه نیز اضافه شود. استفاده از آن به خصوص برای کودکان بسیار مناسب است.

منبع: درمان سرفه با جوشانده

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.